Cast Ajans

Cast ajansları

Cast Ajans Nedir?

Günümüzde özellikle medya ajanslarının ve şirketlerinin en çok ihtiyaç duyduğu ve en çok çalıştığı şirketler cast ajanslarıdır. Cast ajansları neler yapar? Cast ajansları gerekli tv dizileri, sinema filmleri, klipler, televizyon ve internet reklamları, model ve fotomodel, sunucu ,ses sanatçısı vb. alanlara uygun yüzleri temin etmekte ve bunları medya ajanslarına göndermektedir.

Yapım şirketlerinin yapımcılığını yaptığı dizi, sinema veya reklam filmlerinin senaryoya göre çıkartılan karakterlerini analiz ederek, karaktere göre oyuncu ataması yapmaktadır. Bunu yaparken güzel - çirkin, kısa - uzun, şişman – zayıf gibi kriterleri gözetmez. Burada cast ajansları için önemli olan nokta tiyatral yetenek, oyun gücü mimik vs. gibi özelliklerdir. Ajans kadrosuna alacağı kişiye yetenek sınavı uygulayamaz. Kişinin gözle görülür bir kusuru yoksa kadrosuna alır.    

Bu ayrıştırma ve seçme süreci, öncelikle kişilerin profillerinde yer alan fotoğraflarının ajans tarafından önerilmesi ile başlar. Bu öneriler içerisinden tercihlerini yapan yapımcı yada yönetmen o kişileri deneme çekimine alarak role uygunluğunu test eder. Cast ajansları kadrosundakilerinin hiçbirine iş garantisi vermez. Kişi ancak kendi özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda iş alabileceğini bilmelidir. Dizilerde, filmlerde veya reklamlarda rol almak için Başvuru Formu'nu doldurabilirsiniz.